Энди экспертлар комиссиясига футболчи ва мураббийлар ҳам киритилади Янгиликлар
Энди экспертлар комиссиясига футболчи ва мураббийлар ҳам киритилади
Сайтимиз журналисти Фахриддин Рўзиев бугун Ўзбекистон футбол ҳакамлари маркази директори билан суҳбатлашди.
Лазиз Қўчқоров баҳсли вазиятларни таҳлил қиладиган экспертлар комиссияси таркибига кимлар кириши ҳақидаги саволга шундай жавоб берди:
Бу борада сизга чуқурроқ тушунтириш беришим керак. Биласизми, комиссия ўз вақтида нотўғри тузилган экан. Яъни, ЎФА қошида ташкил этилган Ҳакамлар қўмитаси таркибидаги 5 киши (Ҳайдаров, Цейтлин, Коваленко, Дачев, Попов — таҳр.) айни пайтда комиссияни ҳам шакллантирган.
Бу нотўғри. Биз ЎзФҲМ қошида комиссияни бошқаттан ташкил қиляпмиз. Ҳозир низом ишлаб чиқилди, тез орада тасдиқланиши керак. Унгача баҳсли эпизодларни қўмита аъзолари кўриб туришади.
Экспертлар комиссиясини янгидан ташкил қилиш бизга нима беради? Низом тасдиқланиши билан клубларда фаолият юритаётган мураббийлар орасида кичик сайлов ўтказилади. Улардан 1 нафар мутахассис комиссия аъзолигига овоз бериш йўли билан сайланади. Шунингдек, футболчилар орасидан 1 киши олиш ҳақида ўйлаган эдик. Ўйинчиларнинг сони жуда ҳам кўплиги туфайли уларнинг номидан Ўзбекистон футболчилар уюшмаси қатнашса яхшироқ бўлади, менимча.
Шу ўринда яна бир савол пайдо бўлади: футболчи ва мураббийларнинг экспертлар комиссиясида нима иши бор? Улар майдонда югураётган ўйинчи нималарни ўйлаётганини яхшироқ билишади. Шу жиҳатдан анча фойдали бўлишини кутяпмиз. Асосий мақсад эса комиссия ишидаги шаффофликни таъминлаш.
Бундан ташқари, бир нафар тажрибали хорижлик мутахассис ҳам таклиф қилинади.