Эшитдик-да: Ҳакамларга бериладиган пул қиймати ошмайди
Олий лига жамоалари ҳалол футбол ўйнаш борасида келишиб олганликлари ҳақида хабарингиз бор.
Шу боисдан клублар раҳбариятга ўйинлар тўғри бошқарилиши учун ҳакамларга бериладиган пул миқдорини ошириш борасида таклиф билан чиқдилар. Аммо бизга маълум бўлишича, уларнинг ўйинига белгиланган сумма қиймати кўнгилдагидек.
Агар ҳакамлар кўпроқ даромад қилишни истасалар, ҳакамликдан ташқари бўладиган вақтда бошқа иш билан шуғулланавериши мумкинлиги таъкидланган. Ҳақиқатдан ҳам кўп давлатларда ҳакамлик бу иккинчи касб ҳисобланади. Ўзимизда ҳам бир пайтлар шундай бўлган. Масалан, шарҳловчи Ахбор Имомхўжаев ҳам бир пайтлар ҳакамлик билан шуғулланганлар. Дунёга машҳур ҳакам Пьер Луижи Коллина молия бўйича маслаҳатчи бўлган. Эрон - Ўзбекистон учрашувини бошқарган, барчамизга яхши таниш БААлик собиқ рефери Али Ҳамад Ал Бадвави мамлакат ички ишларида полковник даражасига чиқа олган.
Бугунги кунда "Қизилқум" ва "Олмалиқ" олий лига ўйинларини ТВда тўғридан-тўғри кўрсатиш борасида "Спорт ТВ" билан ҳамкорликни йўлга қўймоқда. Бунга сабаб ҳакамларларни тўғридан-тўғри эфир давомида хато қилишларининг олдини олиш бўляпти.