Superliga klubi Nematovni sotib olmoqchi
"O'zbekneftgaz" AJ O'FAga xat chiqarib "Nasaf", "Buxoro" va "Bunyodkor" klublarini moliyalashtirishni to'xtatishi haqida ogohlantirgan edi.
"Nasaf" klubi maoshi nisbatan katta bo'lgan o'yinchilarini qo'yib yuborishga tayyor. "Ajdarlar" jamoada qolgan etakchilar bilan shartnomalarni uzaytirib ulgurishganini yaxshi bilasiz. Klub xaridor chiqsa etakchilarini katta bo'lmagan summaga sotib yuborishga tayyor.
O'zbekistonning amaldagi chempioni "Neftchi" bu vaziyatdan foydalanib qolmoqchi. Farg'onaliklar "Nasaf" darvozaboni Abduvohid Nematovni sotib olmoqchi. Islom Ismoilov jamoasini bo'lajak mavsumda Superliga, O'zbekiston kubogi hamda Elit OCHL bahslari kutib turibdi.
Eslatib o'tamiz, bir necha kun ilgari "O'zbekneftgaz" akciyadorlik jamiyati "Nasaf" klubini moliyalashtirishni to'xtatishi haqida xabar berilgandi.
Узнефтгаз тизимида умуман коррупция ошиб кетган ва Бу аникланган холатлар "откатлар"ни президентга айтилган
Shunday ekan, Nasaf yoki Bunyodkor uchun moliyalashtirishni ularning homiysi moliyaviy qiyinchilikka tushgani sababli to'xtatish biroz tushunarsiz.
Manimcha, davlat korxonalari klublarga to'g'ridan-to'g'ri homiylik qilgandan ko'ra, UFA qoshida bitta umumiy byudjet yaratilsa va undan jamoaning liga va kubokda egallagan o'rniga qarab pul ajratilsa yaxshi bo'lar edi.
Qaysi klubga ko'p pul kerak bo'lsa, yaxshi natija qilsin. Agar yanada ko'p pul kerak bo'lsa, reklama, o'yinchi yetishtirib sotish, stadionga muxlis to'plash ishlari bilan shug'ullansin.
Futbol O'zbekistonda hali to'liq xususiylashtirishga tayyor emas. Nasaf va Bunyodkorni bugungi kundagi holatiga olib kelish oson bo'lmagan. Lekin ularni, avvalo ulardagi infrastruktura va akademiyani bir kunda yo'qotib qo'yish mumkin.